در این پست قصد داریم انواع برد فلش خور و نحوه نصب ان ها رو باهم بررسی کنیم.طریقه نصب برد فلش خور بسیار ساده است.

برد های فلش خور معروف در دو نوع بلوتوثی و ساده ارایه می شوند.

قابلیت ها:

1.داشتن کنترل

2.مدهای صدا(rock،pop،jazz،normal)

3.رادیو FM

4.ریکورد دار(دارای میکرون برای ضبط صدا)

5.تشخیص فولدر در بعضی مدل ها

6.پشتیبانی از رم microsd

7.ورودی Aux

8.در بعضی ها دارای رقص نور در صفحه نمایش

برد های فلش خور انواع مختلفی از نظر ظاهر دارند اما در باطن بنده ان ها رو به 3 دسته تقسیم کردم!

1.تک چیپ

2.تک چیپ بزرگ

3. سه چیپ

نوع اول و دوم:

نوع تک چیپ(ماژول وسط در عکس) دارای خروجی 250 تا 290 میلی ولت است در واقع خروجی ضعیف تربه نسبت نوع سوم ، (در عمل باید جریان خروجی را سنجید که اهمیت بیشتری دارد(توان خروجی برد فلش خور مطرح است !)،همچنین برخی از این مدل ها به دلیل کیفیت پایین تر دارای نویز هستند که د ولوم های پایین مشهود است.در این مدل نیز مدهای صدای خروجی تفاوت قابل توجهی به نسبت هم ندارند.(باز هم بستگی به مارک و کیفیت و نوع چیپ به کار رفته دارد!) در برد های نوع دوم(ماژول اول درعکس) نیز چیپ ای سی دیکودر صوتی بزرگتربوده و این نوع برد نسبت به برد نوع اول بهتر هست.

نوع سوم:

دارای ولتاژ 400 میلی ولت در خروجی،عملکرد مدهای صدای بهتر،نویز کمتر(نوع توصیه شده )

متاسفانه در اکثر فروشندگان مشاهده کردم که برد با کیفیت 3 چیپ را ارایه نمی کنند و برد های تک چیپ رو به قیمت 3 چیپ ارایه میدهد پس باید دقت کرد.در حال حاضر حداقل قیمت برد فلش خوربلوتوثی 3 چیپ 55000 تومان است (1 خرداد 99) و ساده با حداقل قیمت 35000 تومان.

تغذیه:

برد های فلش خور دارای در دو نوع 12 ولت و 5 ولت در بازار هستند.نوع 12 ولت دارای رگولاتور داخلی است که ولتاژ 12 ولت را تبدیل به 5 ولت می کند.توجه داشته باشید بهترین تغذیه برای برد با رگولاتور، 6.5 ولت تا 10 ولت است هرچه ولتاژ داده شده شما به برد بیشتر باشد توان تلفاتی در رگولاتور بیشتر شده، داغ شده و طول عمر رگولاتور کمتر میشود. پیشنهاد بنده استفاده از برد فلش خور 5 ولت و استفاده از رگولاتور 7805 در خارج از برد هست.

همچنین نکته ای که وجود دارد استفاده از تغذیه جدا برای برد در هنگام استفاده این برد برای پخش کننده های خانگی است زیرا این پخش کننده معمولا به دلیل اسفاده نشدن از تغذیه سویچینگ کمی نویز در تغذیه دارند و با توجه به حساسیت برد ما میبینیم که در صدای خروجی برد نویز مشهود است.راه حل این کار استفاده از تغذیه جداگانه برای برد یا حداقل موازی کردن خازن 4700 تا 6800 میکرو فاراد 16 ولت به تغذیه برد می باشد.با این کار نویز تا حد زیادی کاهش میابد.حتی توصیه میشود برای استفاده در خودرو نیز از این خازن استفاده شود.

نمونه:

تغذیه برد ، دارای سوکت 2 پین روی برد بوده که همیشه پشت برد در محل پین ها مثبت و منفی درج شده و مراقب باشید چون با رعایت نکردن مثبت و منفی برد به راحتی میسوزد!و قابل برگشت نخواهد بود!

نحوه نصب:

برد های فلش خور از انجایی که خروجی استریو دارند دارای 3 پین هستند.

1.left (خروجی چپ)

2.right (خروجی راست)

3.gnd یا ground (منفی)

در نوع های جدید سوکت چهار پین وجود دارد که یک خروجی مربوط به انتن است (رادیو FM)

خب ما باید خروجی برد 3 پین که پین وسط به صورت استاندارد در تمامی برد های استریو، زمین یا ground (منفی) هست.به منفی امپلی فایر یا تقویت کننده صونی حالا چه پخش خانگی ، ضبط خودرو،اسپیکر، برد یا ماژول باشد متصل می کنیم.سپس سیم های left , right را به سیم های ورودی امپلی فایر خود متصل می کنیم.(در تصویر خروجی و تغذیه برد مشخص شده است)

این پست به روز رسانی خواهد شد….