ساخت پاور بانک ۱۳۲۰۰ میلی امپر در منزل!

مراحل ساخت پاور بانک به زبان ساده

خیلی وقت بود میخواستم یک پاور بانک دست ساز بسازم.مونتاژ پاور بانک بسیار ساده است.

الان در مرخصی خدمتم که دارم این مطلب رو میفرستم!این پاور بانک رو برای تو خدمت و تو سفر درست کردم تا از کما در بیام!(۳ ماه پیش!)

با اینکه تو مرخصی ام ساعت ۵ صبح بیدار باش رو سیستم بدنم زد!که دارم این مطلب رو مینویسم!!

لوازم مورد نیاز:

۱٫باطری

باطری های ۳٫۷ ولت/با ظرفیت ۲۳۰۰ میلی امپر/ ۶ عدد(بسته به نیاز!)

توضیح:

ماژول شارژر پاور بانک ها قابلیت شارژ تعداد زیادی باطری به صورت موازی را دارند یعنی هر چقدر باطری بیشتری موازی کنید ظرفیت جریان دهی بیشتری دارید.از طرف دیگر البته زمان شارژ باطری ها هم بالا می رود.
والا خواستم باطری با ظرفیت بیشتری تهیه کنم که بالا تر از ان در بازار مشهد نبود!)(البته با جستجو در اینترنت ۲۶۰۰ ملی امپری پیدا کرده بودم که دیر شده بود و ارزان تر هم بود!)در تهران پاساژ امجد در جمهوری منبع فروشگاه های الکترونیک و باطری است از انجا میتونید تهیه کنید!)

۲٫ماژول شارژر پاور بانک

کار ماژول به صورت که مبدل هست که برای شارژ گوشیتون ۳٫۷ ولت رو تبدیل به ۵ ولت میکنه و در خروجی ها ارایه میده و بلعکس،برای شارژ باطری پاور بانکتون ۵ ولت خروجی شارژرتون که به پورت ورودی زدید رو به ۳٫۷ ولت تبدیل میکنه و میده سر باطری ها!اتصال ماژول  به باطری ها بسیار راحته کافیه سیم مثبت و منفی را به قطب های مثبت و منفی باطری بزنید!

نوع های مختلفی از ماژول وجود دارد که با جستجو در گوگل میتوانید انلاین بخرید.یک نوع نشانه گر ،میزان شارژ پاور بانک رو به صورت led نشان می دهد و نوع های دیگر دارای lcd که بنده lcd دار را خریدم.ان زمان به قیمت ۱۸۰۰۰ تومان!
نوع نشانگر led به نظر خودم بهتر است چون کم مصرف تر است چون مقداری جریان صرف ال سی دی میشه که بیهوده هست و نشانگر ال ای دی بهتر است!


اکثرا این ماژول ها ۳ پورت دارند. دارای ۲ پورت خروجی ،یک پورت ۲ امپری fast charge , یک پورت معمولی ا امپری و یک پورت ورودی برای شارژ پاور بانک
نوع ال سی دی دار میزان شارژ را به صورت درصد نشان می دهد.و به هر پورتی که بزنید مینویسید که به کدام پورت زدید!امپر یا ۲ امپر

۳٫ یک قاب برای پاور بانک

هر قابی که فکر میکنید خوب است من یک قاب هدفون از آت و اشغال های اتاقم پیدا کردم که قاب شفافی داشت و به نظر جالب میومد!


تمام

نکته:
بحث اتصال باطری ها به هم نیز خود باطری فروشی ها که میروید برایتان موازی کردنشان را انجام می دهند که یک ورق هادی به باطری ها اتصال میدند(سر های مثبت به هم و منفی هم به هم) و باطری ها رو موازی میکنند!(فروشگاه باطری!)(با یک اجرت کم!)

توضیح هزینه ها:

قیمت باطری ها حدود ۱۴۰۰۰ تومان شد که ۶ عدد خریداری شد به قیمت مجموعا ۸۴۰۰۰ تومان!
قیمت ماژول ۱۸۰۰۰ تومان
مجموعا:۱۰۲ هزار تومان

اخرین باری که رفتم باطری قیمت بگیرم همین باطری ها شده بود ۲۵۰۰۰ هزار تومان! که اگر حساب کنیم به قیمت روز ۱۵۰۰۰۰ هزار تومان فقط باطری ها میشوند!(۲۸ مهر ۹۷)

دلایل مثبت ساخت پاور بانک دست ساز:

۱٫در پاور بانک شما اگر باطری خراب شود شما میتوانید باطری خراب را تشخیص دهید و تعویض کنید!اما در پاور بانک هایی که بیرون می خرید که اکثرا نسل جدید لیتیومی و به صورت کیپارچه هستند اگر باطری خراب شود پاور بانک قابل تعمیر نیست و باید بیخیال پاور بانک و باطری خرابش بشید!

۲٫شما از ظرفیت پاور بانکتون خیالتون راحت هست!چون ظرفیت واقعی است!اما پاور بانک های بیرون با ظرفیت ۱۰۰۰۰ میلی امپر وجود دارند ایا ازظرفیتشون اطمینان دارید!پاور بانک ۱۰۰۰۰ داریم ۵۰ هزار تومان/بالای ۱۵۰ تومان هم با این ظرفیت هست که خودتان میدانید یک عدد است و بازی کردن با ان کاری ندارد!

۳٫قابل ارتقا بودن!هر وقت خواستید و بودجه داشتید میتونید ظرفیت پاور بانکتون رو با موازی کردن باطری های جدید ارتقا بدید!

۴٫ با خراب شدن ماژول پاور بانکتون میتوانید یکی جدید سفارش بدید!اما اگر پاور بانکی که از فروشگاه میگیرد ماژول شارژرش خراب بشود قابل تعمیر نیست.

۵٫لذت بردن از کاردستی تون!

نتیجه:
با توجه به نرخ دلار امروزی مونتاژ پاور بانک نمی ارزد!ولی بعضی کارو ها رو بشر به صورت عشقی انجام می دهد شاید به ضرر هم باشد شاید برای تنوع باشد تا از این کسالت زندگی یکنواخت بیرون بیاییم!!

تست عملکرد:

با باطری گوشی خودم (نوکیا ۳)که به ظرفیت ۲۶۰۰ میلی امپر است تست گردید  روی کاغذ ۱۳۲۰۰ تقسیم بر ۲۶۰۰ باید ۵ بار گوشی شارژ شود!که باتوجه به تلفات توان ماژول،عملکرد باطری ها،مصرف جریان کیت و….۴ بار شارژ میکرد گوشی را!

همچنین نگران نباشید اگر کمتر از این روز اول مونتاژ جواب دهی داشت!با چند بار شارژ و دشارژ باطری شما Active  میشود!

برای شارژ پاور بانکون از هر شارژر مویایل دم دست میتوانید استفاده کنید با توجه به ۱ امپر بودن ان ها زمان فول شارژ شدن باطری ها بین باید حدود ۱۰ تا ۱۳ ساعت بشود که همینطور  هم شد!

در نهایت ،پیشنهاد  برند برای خرید پاور بانک:

اگر خواستید پاور بانک بگیرید از فروشگاه ها به میلیون ها برند برمی خورید!با تجربه ای که داشتم در حال حاضر برند قابل اطمینان برند انرجایزر یا energizer است!که قیمت ۱۰۰۰۰ ملی امپر ان  از حدود ۲۰۰۰۰۰ هزار تومان شروع میشود(۲۸ مهر ۹۷)

تمام مواردی که به ذهنم رسید نوشتم!

خدانگهدار

نظر بدید

ایمیل شما منتشر نمی شود