ماژول آمپلی فایر استریو 3 وات pam8403

مازول pam8403  یکی از ماژول های  ارزان قیمت برای ساخت اسپیکر جمع و جور است.این ماژول یکی از کوچکترین امپلیفایر ها است توان خروجی ان حدود 3 وات بوده و تغذیه ان 2.5 تا 5 ولت است. با تستی که من داشتم صدای  فوق العاده با کیفیتی دارد در عین حال مصرف بسیار پایینی دارد.(حدود 100 میلی امپر)

خیلی وقت بود که دوست داشتم یک اسپیکر همراه کوچک برای بیرون رفتن بسازم.الان تو این دوره زمونه همه چی مونتاژ شده اماده است . ماژول های اماده کار خیلی ها رو راحت کرده زیرا ضمن کیفیت ساخت بالا دردسر ساخت مدار و مشکلات اون رو ندارند!البته طراحی مدار لذت خودش را دارد!استفاده این ماژول بیش تر برای ساخت امپلیفایر های کوچک(مینی) است چون توان محدودی ارایه می کند.

برای دیدن نمونه دوم  اسپیکر ساخته شده با این ماژول بر روی لینک زیر کلیک شود:

 قسمت دوم ساخت مینی اسپیکر

مراحل ساخت نمونه دوم:

ساخت مینی اسپیکر با ماژول pam8403 قسمت دوم

برنامه بنده که اعمال شد:

1.استفاده از کوچکترین باکس

2.خرید بلندگو های مینی 2 عدد و 8 اهم(1عدد تیوتر و یک عدد معمولی(من میگم مینی ساب کوچک،چون بیس تمیزی ارایه میده تو جسه خودش!)

3.خرید 4 عدد باطری 2500 میلی امپر با ولتاژ 1.2 و ایجاد ولتاژ 4.8 ولت(البته 2 اقدام میشه انجام داد برای این کار)

5.خرید سوکت های 2 پایه و 3 پایه با فیش برای امپلی فایر و اتصال بلندگو ها به ماژول pam8403

6.خرید ماژول پری امپلی فایر با قابلیت فلش و کنترل…

7.کلید و ورودی usb و کابل های رابط

عکس هایی از مراحل نمونه اولیه:

عکس نهایی!

گاهی اوقات که بیرون شهر میرویم و همچنین مسافرت خیلی عالی  و خوش صدا هست.لب دریا و جنگل موسیقی هایده و مهستی چه حالی میدهید و برگشت به دوران صمیمیت مردم!!

هزینه ها:

بلندگو ها:10 هزار تومان

ماژول امپلیفایر:3 هزار تومان

کیت فلش خور:10 هزار تومان

باکس جعبه:2 تومان

باطری:4 عدد سری شده 1.2 ولت:25 هزار تومان با جریان دهی 2.5 امپر یا 2500 میلی امپر

کل مبلغ:حدود 50 هزار تومان

البته قطعا با وجود چین و اسپیکر های اماده با این مبلغ میشه اسپیکر های همراه خوبی خرید.اما عشق است و دست ساز خودمان چیز دیگری است.

نکته ای دیگر که هست اسپیکر های چینی 20 تومانی یا بالاتر بعد مدتی مشکل باطری پیدا میکنند و باطریشان خراب میشود و گیر نمی اید!یا بر اثر ضربه نابود میشود ویا در صورت خرابی بلندگو دیگر بلندگو رو نمیتونید تو بازار پیدا کنید.پس اگر دستساز خودتان باشد و اشناییت با اون داشته باشید در صورت خرابی به راحتی خودتون قطعه یا کیت رو عوض میکنید.پس این یک مزیت بسیار عالی است.

نکات:

1.با جریان کشی بسیار کم کیت قلش و امپلی فایر(حداکثر 100 میلی امپر) با یک بار شارژ 3 ساعته بنده تا 20ساعت از اسپیکر استفاده کردم(در ولوم متوسط) و با توجه به اینکه به عنوان اسپیکر کامپیوتر گاهی  استفاده میکردم تا یک هفته با یک بار شارژ جواب دهی داشت.

2.چون تقریبا از باطری امپر بالایی استفاده شده میتوان از وسایلی که با پورت  usb  کار میکنند استفاده کرد.مثل چراغ مطالعه یو اس بی.

نکته:به دلیل ولتاژ 5 ولت یو اس بی کامپیوتر باطری ها شارژ نمیشوند فقط اگر باطری خالی باشد با اتصال به کامپیوتر تغذیه اسپیکر از کامپیوتر صورت میگیره!

ولتاژ شارژ باطری ها باید حداقل 5.5 تا 5.9 ولت باید باشد.که باید از ماژول کاهنده ولتاژ و یک اداپتور حداقل7 ولت تا 12 ولت 1 امپر استفاده کنید و ماژول کاهنده رو روی ولتاژ شارژ باطری با پتانسیومتریک هروی ماژول کاهنده هست نتظیم نمایید!

3.کیت های فلش خور گیرندگی رادیو ضعیفی دارند اما برخی از اون ا قدرت گیرندگی بالای دارند.با وجود انتن نتوانستم از رادیو بهره بگیرم.کلا بلا استفاده شد.انتن در تصویر بالا عملکردی نداشت اما کیت های جدید بهتر شدند.

5.اگر از باطری 4.8 ولت استفاده میکنید با توجه به افت ولتاژ باطری ها بهتر است با ولتاژ 5.6 تا 5.9 ولت شارژ شوند.

6.اگر در باکس بالا ببینیید یک زایده پشت جعبه هست با اتصال یک سیم یا نخ میتونید مینی اسپیکر را به کمربند خودتون ببنید و پیاده روی کنید!

7.با توجه به اینکه باکس کوچک است اگر بتوانید باکس بزرگتری انتخاب کنید.طنین صدای بهتری روی اخرین ولوم دارید.ولی بنده از این جمع و جور تر نتوانستم.

8.بلندگو های 2 اینچی و 3اینچی بالا با توان 3 وات هستند.بلندگو ی نقره ا ی بالا در تمام اسپیکر های کوچک موجود است و نقش یک مینی ساب عمل میکند و همچنین تمام فرکانس ها را به خوبی پاسخگو است.

10.با وجود کنترل خب با برد خوب  بیش از 5 متر به راحتی میتونید اسپیکر رو در فاصله که هستید کنترل کنید!خیلی عالی است!

11.یک پاور بانک 5000 میلی امپر داشتم زمانی که باطری ها خالی میشند مستقیم از پاور بانک  میگرفتم و به مینی اسپیکر متصل میکردم.که در این صورت میتوانید حدود 50 ساعت یکسره موسیقی با حداکثر صدا گوش دهید! در ولوم های کم که فبها بیشتر!

این مزیت فوق العاده است.عکس زیر:

0