نرم افزار وینولز یکی از معروف ترین نرم افزارها برای ویرایش برنامه ECU است که توسط شرکت EVC ساخته شده،و در حال تبدیل شدن به استاندارد صنعتی برای تیونرهای حرفه ای است. وینولز سالهاست که بهترین ویرایشگر فایل های HEX(هگز) برای تیونرها شناخته شده است.

معرفی نرم افزار وینولز

به کمک نرم افزار وینولز وعلم ربمپ میتوان جداول یا نقشه های ایسیو را جستجو و شناسایی کرد وبر روی ان ها تغییراتی اعمال کرد.

جداولی مانند:

  • سوخت
  • جرقه
  • دور ارام
  • جداول مربوط به سنسور اکسیژن
  • جدول دریچه گاز
  • جدول محدود کننده سرعت و….

لازم به ذکر هست که جداول خودرو ممکن است در هر خودرویی کم و یا زیاد باشد.در خودروی ها ی جدید تر ممکن است از هر جدول چند مورد یافت شود مثلا 5 جدول سوخت در برنامه ایسیو،به طور خلاصه هر چه جداول ایسیو بیشتر باشد نشان دهنده اینست که ایسیو در مقابل شرایط کاری مختلف هوشمند تر بوده و میتواند کنترل مناسبی برروی عملکرد خودرو داشته که در نهایت منجربه مصرف سوخت بهینه خوردو در شرایط مختلف خواهد بود.

از قابلیت های این نرم افزار نمایش 2 بعدی و 3 بعدی جداول میباشد که میتوان با توجه به ان ها جداول شاخص در عملکرد خودرو تشخیص داد و به کمک ویرایشگر وینولز تغییرات را اعمال کرد.پس از این تغییرات عمل چکسام گیری را انجام داده و فایل مورد نظر را در فرمت bin ذخیره کرد و روی ایسیو دانلود یا پروگرام نمود.

فردی که با این نرم افزار کار میکند باید علاوه بر اینکه علم ریمپ و اشنایی کامل با عملکرد موتور را داشته باشد باید نحوه استفاده از نرم افزار را نیز تسلط پیدا کند که شامل موارد زیر است:


نحوه شناسایی جداول مهم با توجه به گراف ها و قابل ریمپ


نحوه کپی کردن نقشه ها از یک فایل تنظیم شده


نحوه کار در گراف های HEX 2d و 3D


نحوه قفل و محافظت از فایل خود.

نحوه چکسام گیری با توجه به نوع ایسیو


نحوه کار با فایل های A2L / Damos، که به کمک این فایل ها که برای هر خودرو جداگانه توسط شرکت سازنده خودرو یا افراد متخصص اماده سازی شده میتوان تمام جداول حیاتی برنامه ایسیو خودرو را تشخیص داد به طوری که با دادن فایل داموس ایسیو مورد نظر به برنامه تمام جداول به صورت دسته بندی و معرفی شده برای کاربر جدا سازی شده که عمل ریمپ را سهل تر خواهد کرد.

0